Čo je Triatlon

 

Triatlon je mladý šport, ktorý v poslednom čase zaznamenáva ako vo svete  tak aj u nás obrovský rozmach. Vychádza z prirodzeného záujmu o základné pohybové aktivity, ktorých samotné zvládnutie je pre mnohých veľkou výzvou. Táto kombinácia výborne sa dopĺňajúcich športov, láka svojou atraktivitou všetky vekové kategórie mužov a žien. Triatlon tvoria tri disciplíny základných aerobných športov - plávanie, cyklistika a beh, čo umožňuje celoročnú zdravú pohybovú aktivitu. 

 

Existujú 4 základné dĺžky tratí:
 

Veľmi populárne sú aj ďalšie odvetvia triatlonu. Je to predovšetkým terénny/kross triatlon  (napr. Xterra), ktorého hlavným motívom je návrat k prírode. Pretek sa uskutočňuje na horských bicykloch a beh prebieha taktiež na nespevnených povrchoch.

 

Neplavci si môžu zmerať svoje sily na duatlone – v kombinácií behu a cyklistiky. Poznáme dokonca aj zimný triatlon – plávanie nahradil beh na lyžiach a celý pretek sa odohráva na snehu. Kvadriatlon je 4 -kombinácia

plávanie - kajak - bicykel - beh. Ďalšou z obľúbených odnoží triatlonu je Aquatlon. Pozostáva z plávania a behu.

V súčasnosti sa veľkej popularite taktiež tešia dlhšie triatlony (Halfironman a Ironman). Pre človeka je samotnou výzvou vôbec absolvovať a dokončiť takýto pretek. Veľkým rozdielom oproti kratším vzdialenostiam je cyklistické pravidlo, v ktorom je jazda v háku zakázana. Každý pretekár sa tak musí spoliehať iba na svoje sily. Podobne je to aj s xterrou, kde sú trate technicky veľmi náročné.

Jeden z prvých triatlonov na svete sa uskutočnil na Havajských ostrovoch, kde sa dodnes uskutočňujú majstrovstvá sveta v Ironmane a v Xterre.

V roku 2000 sa triatlon po prvý krát predstavil aj na olympiáde v Sydney. 

Odvtedy je triatlon olympíjskym športom.

Na Slovensku triatlon zastrešuje Slovenská triatlonová únia, ktorá v roku 2017 oslavovala svoje 30. výročie.

Každý rok sa konajú Majistrovstvá Slovenska vo všetkých triatlonových disciplínach (dĺžkach) a takmer celoročne prebiehajú aj kolá Slovenského pohára.

Potočná 1645/9C - 900 41

Rovinka / Bratislava

​IČO: 50 646 168

©2019 by Tri 2 Fly team